16. SPOTY SURFINGOWE I KITESURFINGOWE W PALANDZE

LOKALIZACJA

Palanga znajduje się w północnej części litewskiego wybrzeża Bałtyku, około 30 km od Kłajpedy. Miejsca windsurfingowe i kitesurfingowe leżą się na północ od miasta (w pobliżu plaż Kunigiskes i Monciškės). Palanga zlokalizowana jest 320 km od Wilna, 280 km od Rygi i 170 km od Kaliningradu. Z kolei odległość między Palangą a Gdańskiem wynosi 330 km, ale wiąże się z podróżowaniem przez rosyjski Obwód Kaliningradzki (promem do Mierzei Kurońskiej) i dwukrotnym przekroczeniem granicy UE-Rosja. Turystom preferującym pozostanie na obszarze UE zaleca się wybranie podróży tuż przy granicach Obwodu Kaliningradzkiego, co niestety wydłuża trasę nawet do 620 km. Kłajpeda dysponuje dwoma połączeniami promowymi: Kiel-Kłajpeda (z Niemiec) i Karlshamn-Kłajpeda (ze Szwecji). W Palandze znajduje się także regionalne lotnisko. Położenie geograficzne Palangi: 55°55′N 21°04′E.

View on Google Maps

MIEJSCA SURFINGOWE W PALANDZE

Latem plaża w Palandze jest bardzo zatłoczona przez turystów, dlatego też miejsca windsurfingowe i kitesurfingowe znajdują się kilka kilometrów na północ od głównej plaży, ale jednocześnie zlokalizowane są jedynie w odległości krótkiego spaceru od centrum miasta. Wody w spotach są stosunkowo płytkie, a dno morskie jest piaszczyste. Zazwyczaj występuje wiatr północno-zachodni i przybrzeżne, wschodnie wiatry. Spoty te są dobre zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych kitesurferów i windsurferów – jest tu mnóstwo obozów surfingowych, szczególnie popularnych wśród młodszych uczniów i rodzin. Lokalne szkoły surfingowe zapewniają lekcje dla początkujących.

ATRAKCJE

Palanga i pobliska Kłajpeda to popularne nadmorskie miasta, które bardzo się od siebie różnią. Palanga jest miejscowością typowo wypoczynkową z relaksującą atmosferą (choć w sezonie lipiec-sierpień jest zatłoczona). Głównymi atrakcjami Palangi są długie, szerokie i piaszczyste plaże, molo, liczne fontanny, imprezy kulturalne, lokale gastronomiczne i nietypowe muzea (na przykład poświęcone psom czy iluzjom). Z kolei Kłajpeda jest miastem hanzeatyckim – ogromnym portem, w którym zlokalizowane są uniwersytety. Oferuje typowo miejskie atrakcje, takie jak muzea, centra kulturalne itp. W pobliżu znajduje się również Park Narodowy Mierzei Kurońskiej z ogromnymi wydmami, długimi szerokimi plażami i miejscami do opalania. Turyści mogą na terenie parku obserwować ptaki i dzikie zwierzęta (nawet jelenie). W okolicy Palangi znajdują się rozległe sieci tras rowerowych, dlatego też wycieczki rowerowe będą dobrym sposobem na relaksujące zwiedzanie tego regionu.

Legende der Attraktionen

Attraktionen zu Lande
Attraktionen zu Wasser
Fahrrad-Ausflug