1. NAD NIEMNEM

LOKALIZACJA

Rzeka Niemen przez wieki wyznaczała granicę między państwem krzyżackim, Prusami i Litwą. Również dziś oddziela Litwę od Obwodu Kaliningradzkiego (Rosja). To w te regiony kierowane były średniowieczne krucjaty przeciwko pogańskim Bałtom. Okolice rzeki zamieszkiwały wspólnoty katolickie i reformacyjne, zarówno kalwinistyczne, jak i luterańskie. Obecna była także mniejszość żydowska. Współcześnie jest to obszar typowo rolniczy. Największym miastem w regionie są Taurogi, zamieszkałe przez niemal 30 tys. osób. Położenie geograficzne miasta: 55°15′N 22°17′E.

 

 

 

 

 

 

 

 

ZWIEDZANIE

Wybrane na potrzeby niniejszej trasy miejsca kultu religijnego i starożytnych wierzeń znajdują się w odległości 50 km od Taurogów. Do wszystkich dojechać można samochodem, trasą o małym natężeniu ruchu. Jedynie Wzgórze Rambynas i dawne grody nad Niemnem (Średniki, Bisene) są dostępne tylko pieszo, przy odrobinie wysiłku fizycznego (na 60-70 metrowe wzgórza prowadzą schody). Miejsca te będą zatem niedostępne dla osób niepełnosprawnych. Okoliczne kościoły otwarte są jedynie w czasie nabożeństw (w niedziele i święta), wyjątkiem jest stale dostępna katedra w Taurogach. Sugerowane jest podzielenie trasy zwiedzania na jednodniowe wycieczki. Pierwszą odbyć można wzdłuż Niemna (między Jurborkiem i Średnikami), drugą do Taurogów, a następnie odwiedzić kościoły w Skaudwile i Degučiai oraz Wzgórze Rambynas.

ATRAKCJE

Wzgórze Rambynas to miejsce dawnego, pogańskiego kultu boga Peruna, znajdujące się na prawym brzegu Niemna w Rambynaskim Parku Regionalnym. Park posiada wiele szlaków spacerowych oraz punktów widokowych. Na jego terenie w miejscowości Bitenai znajduje się historyczny cmentarz ewangelicki. Nad Niemnem na kilku wzgórzach zlokalizowane są także forty – Średniki i Bisene, które były świadkami średniowiecznych wypraw krzyżowych przeciwko Litwie w XIII i XIV wieku. Twierdza w Średnikach stanowiła również święte miejsce dla dawnych mieszkańców Litwy. W tejże miejscowości znajduje się ponadto drewniany, bogato zdobiony, barokowy Kościół Świętego Krzyża z 1750 r. oraz pozostałości cmentarza żydowskiego. Na proponowanej trasie zlokalizowanych jest wiele małych, urokliwych miejscowości, a także piękny renesansowy Zamek Giełgudów. Przykładowo, we wsi Degučiai podziwiać można jeden z niewielu w Europie drewnianych kościołów zbudowanych na planie trójkąta, który wzniesiony został w 1757 r. Z kolei Taurogi były ważnym ośrodkiem luteranizmu, dlatego też w mieście znajduje się zrekonstruowana kaplica ewangelicka z połowy XIX wieku oraz neoromańska świątynia katolicka z 1904 roku (przebudowana w 1920 i 1955 r.).

Legenda atrakcji

atrakcje lądowe
water attraction
bike attraction
food and accommodation