3. Na Krainie Kurońskiej

LOKALIZACJA

Kurowie to bałtyckie plemię, zamieszkujące niegdyś tereny między Morzem Bałtyckim a Wyżyną Żmudzką. W czasach średniowiecza terytoria należące do Kurów zostały podbite przez zakon kawalerów mieczowych. Z kolei po reformacji weszły w skład Księstwa Kurlandii i Semigalii. Obecnie tylko ich południowa część znajduje się na terytoriach litewskich. Przez wieki tereny te zamieszkiwane były przez bardzo różnorodne narodowości: Litwinów, Łotyszy, Niemców, Polaków i Żydów, którzy posiadali odmienne zwyczaje, tradycje oraz posługiwali się innymi językami. Również dziś podróżując po Krainie Kurońskiej dostrzec można ślady wielości kultur oraz burzliwej, średniowiecznej chrystianizacji. Największymi miastami znajdującymi się współcześnie na tych terenach są Palanga i Kretynga. Pod względem turystycznym bardziej rozwiniętym kurortem i lepszą bazą wypadową jest Palanga, w której zlokalizowane jest lotnisko. Współrzędne geograficzne Palangi: 55°55′N 21°4′E.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZWIEDZANIE

Najbardziej odległe miejsca trasy – Palanga i Szyłele są położone względem siebie w odległości zaledwie 50 km i łączy je komfortowa, asfaltowa droga. Z kolei Palanga, Kretynga i Šventoji (Święta) zlokalizowane są tak blisko siebie, że między miejscowościami najlepiej podróżować na rowerze. W Palandze dostępny jest parking (płatny jedynie w sezonie letnim). Okoliczne kościoły katolickie można zwiedzać w godzinach od 9:00 do 17:00, z kolei w przypadku kościołów protestanckich zazwyczaj jedynie podczas nabożeństw. Wybierając się do parku, Wzgórza Biruty w Palandze, a także świętego kamienia w Szyłele koło Masiad należy przygotować się na dłuższy spacer. Będąc już w Masiadach, warto również udać się do wyjątkowego Muzeum Głazów i odwiedzić znajdujące się w pobliżu dawne grodziska i święte góry.

ATRAKCJE

W Palandze, tuż przy Pałacu Tyszkiewiczów znajduje się miejsce dawnego kultu – Wzgórze Biruty, na którym niegdyś mieszkała pogańska kapłanka, żona litewskiego księcia Kiejstuta. W przypałacowym parku podziwiać można także wyjątkowy zegar astronomiczny, dostępny dla zwiedzających od 2002 roku. Dobrym punktem widokowym na całe miasto jest wieża kościoła katolickiego. Jadąc dalej, na północ od Palangi w miejscowości Šventoji (Świętach) znajduje się dawna żmudzka świątynia pogańska (Žemaičių Alkas), na terenie której w 1998 roku zainstalowano drewniane słupy, stworzone przez lokalnych artystów ludowych, przedstawiające dawnych pogańskich bogów. Konstrukcja pełni również rolę kalendarza astronomicznego wskazującego główne święta. Z kolei na wschód od Palangi znajduje się Kretynga, znana z imponującego kościoła Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i dawnego klasztoru Benedyktynów (obecnie klasztor należy do zakonu franciszkańskiego). Nie można pominąć również miejscowości Masiady, w pobliżu której znajduje się miejsce dawnego, pogańskiego kultu – święty kamień Szyłele. Tam również zlokalizowany jest piękny kościół św. Michała z 1783 r. oraz unikatowe Muzeum Głazów, prezentujące około 5 000 głazów i 150 000 mniejszych kamieni.

Legenda atrakcji

atrakcje lądowe
water attraction
bike attraction
food and accommodation