19. PARK NARODOWY MIERZEI KUROŃSKIEJ – ZWIEDZANIE PRZYRODY

LOKALIZACJA

Park Narodowy Mierzei Kurońskiej znajduje się na południu litewskiego wybrzeża Bałtyku. Siedziba administracji parku zlokalizowana jest w mieście Neringa w centrum parku (30 km od Kłajpedy). Najdalszym punktem od Kłajpedy w parku jest Nida (oddalona o 50 km). Do granic parku można dotrzeć promem. Odległość między Palangą a Gdańskiem wynosi 330 km, ale wiąże się z podróżowaniem przez rosyjski Obwód Kaliningradzki – promem do Mierzei Kurońskiej i dwukrotnym przekroczeniem granicy UE-Rosja. Turystom preferującym pozostanie na obszarze UE zaleca się wybranie podróży tuż przy granicach Obwodu Kaliningradzkiego, co niestety wydłuża trasę nawet do 620 km. Kłajpeda dysponuje dwoma połączeniami promowymi: Kiel-Kłajpeda (z Niemiec) i Karlshamn-Kłajpeda (ze Szwecji). W Palandze znajduje się także regionalne lotnisko. Położenie geograficzne Neringi: 55°22′N 21°04′E.

PARK NARODOWY MIERZEI KUROŃSKIEJ – ZWIEDZANIE PRZYRODY

Po aktywnym dniu nad morzem surferzy mogą zrelaksować się wędrując po Parnidis – najwyższej litewskiej wydmie o wysokości 52 m. Zlokalizowana jest ona w pobliżu popularnego kurortu turystycznego Nida. W Parku znajdują się także najwyższe ruchome wydmy w regionie Morza Bałtyckiego, liczące średnio 35 m wysokości. Są rozmieszczone na wąskiej mierzei o długości 98 km, której szerokość wynosi od 400 m do 3,5 km, oddzielającej Morze Bałtyckie od Zalewu Kurońskiego (Zalew jest w rzeczywistości jeziorem słodkowodnym). Osady na Mierzei Kurońskiej powstały w XIX wieku. Początkowo były to wioski rybackie znajdujące się wówczas w prowincji Prus Wschodnich będących częścią Niemiec. W parku znajdują się liczne szlaki turystyczne.

POBLISKIE ATRAKCJE

Mierzeja Kurońska ma do zaoferowania wiele atrakcji. Oprócz zwiedzania okolicy, zajęć sportowych i opalania, możliwa jest także wizyta w pobliskim mieście Nida, które jest malowniczą osadą rybacką z małymi niebieskimi domami, zabytkowym cmentarzem z drewnianymi krzyżami, parkami, muzeami i parkiem czarownic w Lesie Juodkrante (prawdziwy klejnot regionu). Park Naturalny Mierzei Kurońskiej ponadto zapewnia wiele szlaków turystycznych i edukacyjnych pieszych wycieczek (zwłaszcza prowadzących przez rezerwaty przyrody Grobštas i Nagliai). Po rosyjskiej stronie Mierzei znajduje się także niezwykły „tańczący las”.

Legenda atrakcji

atrakcje lądowe
water attraction
bike attraction
food and accommodation


https://sbt.ug.edu.pl > Trasy > Podróże z windsurfingiem > 19. PARK NARODOWY MIERZEI KUROŃSKIEJ – ZWIEDZANIE PRZYRODY