10. Greifswald

LOKALIZACJA

Greifswald to hanzeatyckie miasto, położone w północno-wschodniej części Niemiec, obok małej rzeczki Ryck, wpadającej do lodowej laguny Morza Bałtyckiego. Greifswald określany jest mianem miasta uniwersyteckiego.

WIDOKOWY CHARAKTER

Liczący około 60 000 mieszkańców Greifswald to jedno z większych miast w tym regionie Niemiec. Jest charakterystycznie zlokalizowany – u ujścia rzeki oraz przy lagunie. Dzięki znajdującym się na terenie miasta uniwersytecie populacja Greifswaldu jest stosunkowo młoda (około 11 000 studentów). W Greifswaldzie zwiedzić można kilka kościołów zbudowanych w unikalnym stylu gotyku ceglanego – popularnego stylu stosowanego niegdyś zwłaszcza na wybrzeżu południowego Bałtyku.

ATRAKCJE

Około 5 km od centrum miasta, tuż przy ujściu rzeki znajduje się 800-letnia osada rybacka Wieck, gdzie kilku rybaków w dalszym ciągu zajmuje się tradycyjnym handlem rybami. Ta zabytkowa i niezwykle urokliwa osada jest jedną z najstarszych na północnym wybrzeżu Niemiec. Symbolem osady Wieck jest drewniany, zwodzony most przypominający historyczne mosty holenderskie. Nieopodal znajdują się także imponujące ruiny dawnego klasztoru cystersów o nazwie Eldena.

Głównymi zabytkami zlokalizowanymi w centrum miasta są cztery kościoły wraz z budynkami Uniwersytetu, który jest jednym z najstarszych uniwersytetów w Niemczech (został założony w 1456 r.). Sercem Starego Miasta Greifswaldu jest piękny rynek, otoczony fasadami budynków w stylu gotyku ceglanego.

Z kolei tuż przy niewielkiej rzece Ryck znajduje się jeden z największych niemieckich muzealnych portów z ponad 50 statkami (w tym zabytkowym szkunerem, holownikami i barkami).

Legenda atrakcji

atrakcje lądowe