5. ŚWIĘTA WARMIA

LOKALIZACJA

Świętą Warmią nazywano niegdyś obszar przylegający od południa do Zalewu Wiślanego, a współcześnie noszący miano Dolnego Powiśla. Tereny te należały do biskupów warmińskich, następnie w XIII wieku zostały podbite i skolonizowane przez Zakon Krzyżacki, a po reformacji podzielone na katolicką Warmię i ewangelicki Elbląg. Podczas II wojny światowej w regionie dokonano wielu zniszczeń, które pomimo podjętych rekonstrukcji są nadal widoczne między innymi w Braniewie i Elblągu. Perłą turystyczną Świętej Warmii jest Frombork wraz z unikatowym zespołem katedralnym. Z kolei główne miasto regionu to Elbląg, z którego latem popłynąć można promem do Fromborka. Położenie geograficzne Elbląga: 54°09′N 19°24′E.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZWIEDZANIE

Elbląg i Braniewo, największe miasta regionu, były kiedyś połączone koleją nadzalewową. Obecnie jednak to samochód jest najwygodniejszym środkiem transportu po krętych, a jednocześnie malowniczych, lokalnych drogach. Jedynie w przypadku Świętego Kamienia konieczny jest prawie półgodzinny spacer (samochód można zostawić na parkingu tuż przy leśniczówce Nowy Wiek). Nieco mniejsze miasto, jakim jest Frombork posiada bardzo dobrze rozwinięte zaplecze noclegowe, dzięki czemu stanowi alternatywę do pobytu w Elblągu. Zwiedzanie całej okolicy zajmuje zazwyczaj jeden dzień. Jednak możliwe jest rozdzielenie atrakcji na dwa nieco spokojniejsze pod względem zwiedzania dni: dzień 1 – Elbląg oraz Święty Kamień pod Tolkmickiem, dzień 2 – Braniewo i Frombork.

ATRAKCJE

Elbląg może poszczycić się zrekonstruowaną w ostatnich ćwierćwieczach starówką, w centrum której znajduje się charakterystyczna, gotycka katedra św. Mikołaja. Na wieży katedry jest taras widokowy udostępniany od kwietnia do października. Drugim najważniejszym miejscem miasta jest dawny kościół Mariacki i klasztor Dominikanów, w którym już od wielu lat znajduje się Galeria Sztuki EL. W znacznie mniejszym niż Elbląg Tolkmicku – miasteczku portowym, podziwiać można późnogotycki kościół św. Jakuba z barokowymi i neogotyckimi meblami. Tuż za Tolkmickiem, około 4 km na wschód, nad brzegiem Zalewu Wiślanego znajduje się Święty Kamień, według legendy służący za formę ołtarza pruskiemu bóstwu płodności i obfitości – Kurke. Kolejnym istotnym miastem regionu jest Frombork, historyczna siedziba biskupów warmińskich i miejsce pochówku Mikołaja Kopernika. Najważniejszym punktem turystycznym miasta jest zespół katedralny, składający się z gotyckiej Bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja, pałacu biskupiego oraz dzwonnicy z planetarium. Wstęp do katedry jest płatny. Za dodatkową opłatą możliwe jest również wejście na taras widokowy. Ostatnim przystankiem trasy jest położone 6 km od ujścia rzeki Pasłęki do Zalewu Wiślanego Braniewo, które doznało znacznych zniszczeń w 1945 r. Głównymi atrakcjami miasta są odbudowywany kościół gotycki p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, w którym znajduje się krypta bł. Reginy Protmann, barokowy kościół Świętego Krzyża i niewielka Kalwaria znajdująca się tuż za miastem, przy drodze do miejscowości Nowa Pasłęka w ogrodzie miejscowego klasztoru.

Legenda atrakcji

atrakcje lądowe
water attraction
bike attraction
food and accommodation