6. PRZEZ DOLINĘ DOLNEJ WISŁY

LOKALIZACJA

Dolina Dolnej Wisły w czasach średniowiecza oddzielała chrześcijańskie Pomorze od pogańskich ziem pruskich. Polityczny zamiar chrystianizacji tych terenów spowodował ustanowienie państwa krzyżackiego w XIII wieku. Krzyżacy realizując swoją misję nawracania wschodnich pogan jednocześnie przyczynili się do budowy nowoczesnego i bogatego regionu, o czym świadczą licznie występujące na obszarach Dolnej Wisły, imponujące, gotyckie budowle – zarówno fortece, jak i kościoły. Największą perłą turystyczną regionu jest Malbork, który wraz z Gniewem znany jest ze wspaniałych zamków. Oba miasta stanowią również doskonałą bazę wypadową do zwiedzania okolicy. Położenie geograficzne Malborka: 54°2′N 19°2′E.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZWIEDZANIE

Najwygodniejszym środkiem transportu do zwiedzania przedstawionych atrakcji jest auto, ponieważ wybrane miejsca zlokalizowane są po obu brzegach Wisły, przez którą przejechać można jedynie w dwóch miejscach – mostami na poziomie Malborka (Knybawa) oraz drugim blisko Kwidzyna. W znajdujących się na wschodniej stronie rzeki Malborku i Kwidzynie dostępne są płatne parkingi. Miasta te są połączone ze sobą także linią kolejową. Wzdłuż Wisły trwa również budowa szlaku rowerowego, jednak data zakończenia inwestycji pozostaje wciąż nieznana. Kościoły wskazane w niniejszej trasie dostępne są jedynie w ciągu dnia. Należy jednak pamiętać, że ich zwiedzanie jest płatne (wyjątek stanowi sanktuarium w Piasecznie), ponieważ zarówno kościół zamkowy w Malborku, jak i katedra w Kwidzynie są jednocześnie muzeami.

ATRAKCJE

W najciekawszym mieście regionu Doliny Dolnej Wisły – Malborku znajduje się największy na świecie kompleks zamkowy, będący niegdyś siedzibą i rezydencją wielkiego mistrza krzyżackiego (zwierzchnika zakonu i głowy państwa). Od ponad 150 lat budynki wchodzące w skład zamku udostępniane są turystom jako muzeum. W Wysokim Zamku, najwspanialszej części kompleksu znajduje się zrekonstruowany w ostatnich latach gotycki kościół. Na zewnętrznej ścianie prezbiterium można podziwiać ogromny mozaikowy posąg Maryi z Dzieciątkiem Jezus, która jest symbolem zakonu krzyżackiego. Kolejnym miastem na trasie wierzeń i religii jest Pelplin, gdzie znajduje się dawne opactwo cystersów z okazałą gotycką katedrą i dawnym kompleksem klasztornym. Szczególnie imponujące jest barokowe wyposażenie świątyni. W mieście znajduje się również Muzeum Diecezjalne, prezentujące bogatą kolekcję dzieł sztuki sakralnej. Warto wstąpić również do małej miejscowości Piaseczno, znanej z najstarszego sanktuarium maryjnego w regionie, wyposażonego w stylu rokoko. Ostatnią atrakcją w Dolinie Dolnej Wisły jest Kwidzyn – dawna siedziba biskupów pomezańskich, z imponującym zamkowo-katedralnym kompleksem, w którym podziwiać można barokowe meble i średniowieczne polichromie, przedstawiające m.in. św. Wilgefortisa.  W Katedrze znajdują się również krypty wielkich mistrzów krzyżackich.

Legenda atrakcji

atrakcje lądowe
water attraction
bike attraction
food and accommodation