7. KASZUBY

LOKALIZACJA

Położone w zachodniej części województwa pomorskiego, w zlewni rzek Łeby i Radunii Kaszuby są znane jako ostoja tradycyjnej religijności jednej z rdzennych grup mieszkańców Pomorza. Duchowymi stolicami regionu są Wejherowo z barokową Kalwarią i Sianowo z Sanktuarium Mariackim. Istotnym miastem jest również Lębork, będący franciszkańskim ośrodkiem i miejscem odrodzenia kultu św. Jakuba. To właśnie z inicjatywy miasta Lębork przywrócono ponad 1000-kilometrową Pomorską Drogę Świętego Jakuba – jeden z europejskich szlaków Camino de Santiago. Położenie geograficzne Lęborka: 54°32′N 17°44′E.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZWIEDZANIE

Wszystkie wybrane miasta i mniejsze miejscowości położone są w odległości 50 km od Lęborka. Mimo, że istnieje dogodne połącznie kolejowe między Lęborkiem a Wejherowem, to optymalnym środkiem transportu na niniejszej trasie jest jednak samochód. W regionie zauważyć można wyraźnie oznakowany pieszy szlak – Drogę Świętego Jakuba, łączącą Sianowo i Lębork, biegnącą dalej do Smołdzina (przez Łebę). Szlak ten jest jednak bardzo długi i należałoby na niego poświęcić wiele dni wędrówki. W przypadku zwiedzania wnętrz Kalwarii w Wejherowie, sanktuarium w Sianowie i kościoła w Smołdzinie przed wizytą należy skontaktować się z administratorami tychże miejsc w celu ich udostępnienia, ponieważ zazwyczaj są zamknięte. Z kolei, jeżeli planowane jest wspięcie się na wieżę widokową Rowokół to jedynie w okresie od maja do września w godzinach 9:00–18:00, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.

ATRAKCJE

Lębork to założone przez Krzyżaków miasto, znajdujące się w środkowej części rzeki Łeby. W historycznym centrum miejscowości zlokalizowany jest gotycki kościół św. Jakuba z barokowym wnętrzem, który stanowi centralny odcinek Drogi św. Jakuba na Pomorzu. Miasto znane jest również z odrestaurowanych, miejskich fortyfikacji. Kolejnym wyjątkowym miastem na tejże trasie jest położone 30 km od Lęborka Wejherowo, założone w 1643 roku. Już w pierwszych latach funkcjonowania miasta zbudowano w dalszym ciągu imponującą barokową Kalwarię i założono klasztor franciszkanów. Największym skarbem kościoła franciszkańskiego jest słynący z mocy uzdrowicielskich Obraz Matki Bożej Wejherowskiej Uzdrowicielki na Duszy i Ciele. Z kolei w Sianowie znajduje się cudowny, drewniany wizerunek Maryi koronowanej na Królową Kaszub w 1966 roku, przyciągający tłumy pielgrzymów, zwłaszcza w lipcu oraz wrześniu podczas głównych uroczystości parafialnych. Ciekawym punktem trasy jest Diabelski Kamień zlokalizowany w Nowej Hucie. To największy głaz narzutowy na Kaszubach, z którym wiąże się nietuzinkowa legenda. Warto także wspiąć się na jedno z historycznych, świętych wzgórz Pomorza – Rowokół, zlokalizowany w pobliżu Smołdzina, na skraju Słowińskiego Parku Narodowego. Na wzgórzu znajduje się wieża widokowa, mury nasypowe dawnej fortecy, a w pobliskiej wsi zwiedzić można renesansowy kościół Świętej Trójcy ufundowany przez ostatnią przedstawicielkę dynastii Gryfitów.

Legenda atrakcji

atrakcje lądowe
water attraction
bike attraction
food and accommodation