8. POMORZE ŚRODKOWE

LOKALIZACJA

Kołobrzeg to miasto, w którym w 1000 r.  z inicjatywy księcia Bolesława Chrobrego i cesarza Ottona III, w celu chrystianizacji ziem Pomorza utworzono pierwsze misyjne biskupstwo. Jednak wiara pogańska była wówczas zbyt silnie zakorzeniona w miejscowej ludności i biskupstwo szybko zostało zlikwidowane. Pomorskie ziemie przyjęły chrzest dopiero w połowie XII wieku z rąk św. Ottona z Bambergu. W czasach reformacji tereny między Kołobrzegiem a Koszalinem podlegały biskupom z Kamienia Pomorskiego, a następnie stały się ośrodkiem tradycyjnego protestantyzmu. Mimo, że obszary te po 1945 r. poddano ponownej katolizacji i nastąpiła duża rotacja ludności, Pomorze Centralne, podobnie jak Pomorze Zachodnie, w dalszym ciągu należy do jednych z najmniej religijnych regionów Polski. Współcześnie Kołobrzeg posiada lotnisko otwarte dla prywatnych samolotów (Bagicz). W dwóch wakacyjnych miesiącach (lipiec, sierpień) można również popłynąć promem z Kołobrzegu do Bornholmu. Głównym miastem regionu jest Koszalin, jego geograficzne położenie wynosi: 54° 11′N 16°10′E.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZWIEDZANIE

Mimo, że Koszalin i Kołobrzeg łączy linia kolejowa, to jednak samochód jest najwygodniejszym środkiem transportu po Pomorzu Centralnym. Wiele atrakcji znajduje się bowiem w odległości 50 km od Koszalina. Najlepszą bazą noclegową są w regionie Kołobrzeg i Darłowo – popularne, nadmorskie kurorty. Dawne miejsca kultu, takie jak Grzybnica i Tychowo są powszechnie dostępne dla turystów, natomiast święte góry np. Chełmska i Polanowska, które są pielęgnowane przez zakony, można zwiedzać jedynie w ciągu dnia. Podobnie jest w przypadku kościołów w Koszalinie, Kołobrzegu i Darłowie. Decydując się na dotarcie do Świętej Góry Polanowskiej należy się liczyć z około 10-minutowym spacerem.

ATRAKCJE

W centrum zniszczonego w 1945 r. Koszalina, współcześnie znajduje się odrestaurowana, gotycka katedra Niepokalanego Poczęcia NMP. W środku katedry jest jednocześnie nowoczesne wyposażenie, jak i witraże z XIX wieku. Wśród głównych zabytków miasta znajduje się także gotycka kaplica św. Gertrudy (współczesna kaplica ewangelicka), zbudowana na planie ośmiokąta, oraz dawny kościół zamkowy Cystersów. Koszalińscy Cystersi przez wiele lat opiekowali się Górą Chełmską, miejscem uważanym przez Pomorzan za święte. Obecnie na Górze znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej Sióstr Szensztackich. Z kolei w Darłowie, oddalonym od Koszalina o 40 km, zlokalizowany jest wspaniały, gotycki kościół Mariacki, nekropolia książąt pomorskich oraz kościół św. Gertrudy zbudowany na planie ośmiokąta. We wnętrzu obu świątyń podziwiać można barokowe meble. Kolejnym przystankiem na tejże trasie jest położony w odległości 30 km od Koszalina Polanów, który znany jest z miejsca dawnego kultu religijnego -Świętej Góry oraz Sanktuarium Mariackiego, będącego obecnie siedzibą ojców franciszkanów. W tym miejscu stworzyli oni pustelnię i Sanktuarium Matki Bożej Bramy Niebios. Ciekawą atrakcją jest również najobszerniejszy na Pomorzu kompleks kamiennych kręgów znajdujący się nieopodal miejscowości Grzybnica. Zbudowany został przez Gotów w I-III w. i podobnie jak Kamień Trygław w Tychowie (największy głaz narzutowy w Polsce) uważany był za miejsce święte. Z kolei w popularnym kurorcie, jakim jest Kołobrzeg warto zobaczyć potężną i bogato wyposażoną, odnowioną po wojennych zniszczeniach bazylikę Mariacką.

Legenda atrakcji

atrakcje lądowe
water attraction
bike attraction
food and accommodation