9. WYSPA WOLIN I WYBRZEŻE TRZEBIATOWSKIE

LOKALIZACJA

Wyspę Wolin i Wybrzeże Trzebiatowskie dzieli Dziwna – jedna z trzech cieśnin łączących Zalew Szczeciński z Morzem Bałtyckim. To historyczne centrum dawnego Pomorza Zachodniego. Miejsce, w którym ukształtowała się pomorska państwowość i kultura. Trasa prowadzi od osady Jomsborg założonej przez Wikingów w dzisiejszym Wolinie, przez stolicę biskupów w Kamieniu Pomorskim aż do Zakonu Norbertanek w Trzebiatowie, gdzie w 1534 r. państwo Gryfitów postanowiło przyjąć protestantyzm. Głównym miastem regionu jest Kamień Pomorski, jego położenie geograficzne: 53°58′N 14°46′E.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZWIEDZANIE

Wybrane atrakcje znajdują się w odległości 40 km od Kamienia Pomorskiego, na wybrzeżu między Trzebiatowem a Wolinem. Najlepszym środkiem transportu podczas zwiedzania tej części trasy będzie samochód bądź rower. Budynki sakralne w Kamieniu Pomorskim i Trzebiatowie, takie jak katedry i kościoły, są zazwyczaj dostępne w ciągu dnia (w przypadku katedry w Kamieniu Pomorskim wstęp jest płatny). Z kolei ruiny kościołów w Trzęsaczu i Trzebiatowie oraz cmentarz na Wolinie są udostępniane dla zwiedzających przez całą dobę. Warto odwiedzić także lokalne muzea. Najbardziej znana w okolicy atrakcja – Wieś Wikingów w Wolinie jest czynna od kwietnia do października.

ATRAKCJE

Kamień Pomorski będący uzdrowiskiem i dawną siedzibą biskupów pomorskich, znany jest przede wszystkim z imponującej, gotyckiej Konkatedry św. Jana Chrzciciela, w której mieści się niewielkie muzeum. Ponadto na wzgórzu zwanym Żalnikiem znajduje się także XV-wieczny kościół św. Mikołaja. Miejscowość swą nazwę zawdzięcza rzekomo legendarnemu Głazowi Królewskiemu, zlokalizowanemu w Buniewicach, w pobliżu północnego brzegu wyspy Chrząszczewskiej. Kolejnym miejscem wartym uwagi jest Wolin – średniowieczny punkt handlowy Jomsborg, który współcześnie jest małym miasteczkiem, popularyzującym swą historię w unikalnym Skansenie Słowian i Wikingów. W centrum skansenu znajduje się kamień runiczny upamiętniający miejsce śmierci Haralda Bluetootha. Z kolei w pobliżu miasteczka wznosi się Wzgórze Wisielców z pomnikiem Trygława i rozległym cmentarzem kurhanowym z IX-XII wieku. Warto odwiedzić również wioskę Trzęsacz, w której znajdują się ruiny gotyckiego kościoła, częściowo pochłoniętego już przez morze. Wysoki klif i panoramiczny taras pozwalają zobaczyć pozostałości świątyni i tzw. Toni Umarłych, dawnego cmentarza. Więcej o historii kościoła można dowiedzieć się w miejscowym muzeum. W okolicy znajduje się również Trzebiatów, jedno z niewielu miast Pomorza, które nie zostały zniszczone w 1945 roku. Tuż nad miastem widoczny jest Kościół Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny, będący najwyższym kościołem na Pomorzu. Niedaleko dworca, nad rzeką Regą znajduje się wzniesienie, na którym zlokalizowany był niegdyś klasztor sióstr norbertanek (Trzebiatów-Wyszkowo).

Legenda atrakcji

atrakcje lądowe
water attraction
bike attraction
food and accommodation