LOKALIZACJA
Słowiński Park Narodowy położony jest w województwie pomorskim, na wybrzeżu Bałtyku, pomiędzy nadmorską miejscowością Rowy a Łebą, 115 km na północny zachód od Gdańska. Północną granicę parku stanowi linia brzegowa o długości 32,5 km. Współrzędne geograficzne parku to: 54°42′12″N 17°18′25″ E.
MALOWNICZY KRAJOBRAZ
Słowiński Park Narodowy jest jednym z dwóch nadmorskich parków w Polsce. Powstał w 1967 roku i zajmuje obecnie powierzchnię około 32 tys. ha. Celem jego założenia była ochrona systemu nadmorskich jezior, torfowisk, łąk, lasów i, co najważniejsze, wydm. Wizytówką parku jest bowiem najdłuższy w Europie pas ruchomych wydm, ciągnący się wzdłuż wąskiej mierzei pomiędzy Morzem Bałtyckim a Jeziorem Łebsko. Około połowy powierzchni parku stanowią jeziora i rzeki. Jeziora Łebsko i Gardno (dawne zatoki morskie) są ważnym schronieniem dla ptactwa wodnego. Na tych terenach żyje ponad 270 gatunków ptaków, takich jak żurawie, czaple, rybołowy czy bieliki. Można tu również zaobserwować wiele ptaków, które zatrzymują się w parku podczas migracji. Ponadto w parku występują: foki szare, rzęsorki, mroczaki posrebrzane, morświny, nietoperze i lisy. W 1995 r. Słowiński Park Narodowy został włączony do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO.
ATRAKCJE
Ruchome wydmy Słowińskiego Parku Narodowego cieszą się ogromną popularnością wśród turystów z całej Europy. Można tu poczuć się jak na prawdziwej pustyni. Pod wpływem wiatru, wydmy stale przemieszczają się i zmieniają. Warto wdrapać się na najwyższą z nich – wznoszącą się na 30 m n.p.m Łączkę. Kolejną atrakcją parku jest Latarnia Morska Czołpino, z której rozpościera się piękny widok na jezioro Łebsko i wybrzeże Morza Bałtyckiego. Na miłośników malowniczych widoków czekają też platformy widokowe, a także najwyższy szczyt parku – Rowokół (115 m). Nietypowe piękno Słowińskiego Parku Narodowego odkrywać można dzięki szlakom pieszym, których łączna długość to ponad 140 kilometrów. Aby odwiedzić wszystkie atrakcje, można wypożyczyć rower, rower elektryczny lub elektryczną hulajnogę. W Smołdzinie znajduje się Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego, gdzie można dowiedzieć się więcej o jego najciekawszych ekosystemach. Niezwykle ciekawym miejscem jest też skansen w wiosce Kluki, ukazujący historię regionu i życie jego dawnych mieszkańców – Słowińców.