4. PARK NARODOWY MIERZEI KUROŃSKIEJ

LOKALIZACJA

Mierzeja Kurońska położona jest na południu litewskiego wybrzeża Bałtyku. Siedziba Parku Narodowego Mierzei Kurońskiej znajduje się w mieście Nerynga, 30 km od Kłajpedy. Aby znaleźć się na terenie parku, wystarczy przeprawić się promem z Kłajpedy. Kłajpeda ma też dwa zagraniczne połączenia promowe: Kilonia – Kłajpeda (z Niemiec) i Karlshamn – Kłajpeda (ze Szwecji). W Palandze znajduje się lotnisko regionalne. Współrzędne geograficzne Neryngi to: 55°22′N 21°04′E.

MALOWNICZY KRAJOBRAZ

Park obejmuje 97 km wybrzeża Morza Bałtyckiego i założony został w 1991 r. W 2000 r. Mierzeja Kurońska została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Należy też do obszarów objętych ochroną przyrody Natura 2000 oraz jest monitorowana przez Komisję Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku. Najistotniejszym elementem krajobrazu parku są wydmy. Można tu zaobserwować wszystkie ich typy i etapy formowania – embrionalne wydmy ruchome, odwapnione wydmy stałe, wydmy zalesione oraz wydmy białe i szare, które słyną z wyjątkowego piękna. Każdego roku miliony ptaków przelatują przez ten obszar, gdyż przebiega tędy szlak migracyjny z Morza Bałtyckiego do Morza Białego. Wybrzeże Zalewu Mierzei Kurońskiej i fragment wybrzeże Morza Bałtyckiego należącego do parku są schronieniem dla wielu wędrownych i zimujących ptaków wodnych. Występują tu też duże koncentracje migrujących wróblowatych i ptaków drapieżnych. Ten obszar słynie też z największej kolonii lęgowej kormoranów na Litwie. To prawdziwy raj dla obserwatorów ptaków. Mierzeja Kurońska to również niezwykle bogate dziedzictwo kulturowe, na które składają się osady rybackie, wartościowe zarówno z historycznego, jak i estetycznego punktu widzenia. Na miejscu zasypanych niegdyś przez ruchome wydmy wiosek dokonuje się wielu odkryć archeologicznych.

ATRAKCJE

Najpiękniejszym miastem mierzei jest Nida – malownicza miejscowość rybacka z małymi, pomalowanymi na niebiesko domkami, historycznym cmentarzem z drewnianymi krzyżami, Górą Czarownic i muzeum parkowym. Park Narodowy Mierzei Kurońskiej oferuje wiele atrakcji, w tym piesze wędrówki wytyczonymi szlakami i spacery edukacyjne po cennych pod względem ekologicznym obszarach rezerwatów przyrody Grobštas i Nagliai. To wyjątkowe miejsce, które pozwala odwiedzającym odkrywać przyrodę, kulturę i tradycje tego regionu w aktywny i przyjazny dla środowiska sposób. Park słynie z jednych z najwyższych w regionie Morza Bałtyckiego ruchomych wydm, liczących średnio 35 m wysokości. Najwyższa z nich (52 m) nosi nazwę Parnidis i znajduje się w pobliżu miejscowości Nida. Mierzeja Kurońska to idealne miejsce na zrównoważoną turystykę, wypoczynek na łonie natury, a także kulturową ekspresję. Można tu spróbować tradycyjnych potraw rybnych, pływać żaglówką lub kajakiem oraz wybrać się na wycieczkę rowerową lub pieszą po mierzei. Warto odwiedzić też: Muzeum Morskie i Delfinarium, wystawę Parku Narodowego Mierzei Kurońskiej, Muzeum Historyczne Neringi, galerię bursztynu i galerię wiatrowskazów, Muzeum Pamięci Thoma Manna i Etnograficzne Muzeum Rybackie. Na dzieci czeka ścieżka edukacyjna poznawcza „Tajemnica Natury” i Góra Czarownic.

Legenda atrakcji

atrakcje lądowe
water attraction
bike attraction
food and accommodation