8. TRASA TURYSTYCZNA W SKANII

LOKALIZACJA

Skania to najbardziej wysunięty na południe region Szwecji, odpowiadający w dużym stopniu położeniu tradycyjnej prowincji Skania. Graniczy z regionami Halland, Kronoberg i Blekinge, a także łączy się z Danią mostem Oresund. Siedzibą gubernatora Skanii jest miasto Malmö, zaś siedzibą Rady Regionalnej Skanii jest miasto Kristianstad. Współrzędne: 55°59′43″ N 13°26′3″ E.

MALOWNICZY KRAJOBRAZ

Piękno Skanii odkrywać można dzięki około 148 szlakom turystycznym. Jednym z nich jest długodystansowy pieszy szlak Skåneleden. Jest to starannie przygotowana i oznaczona trasa o długości aż 1 250 kilometrów, która wiedzie przez cały region Skanii. Szlak podzielony został na 5 oddzielnych ścieżek, składających się ze 105 odcinków, z których część łączy się ze sobą w okrężne trasy tak, aby łatwo było zaplanować dzienne wędrówki. Cały szlak jest oznaczony pomarańczowymi znakami, aby ułatwić turystom nawigację. Fragmenty trasy biegną wzdłuż wybrzeży, skąd rozpościera się piękny widok na otwarte morze, kontrastujące ze skalistymi brzegami i piaszczystymi plażami. W innych miejscach szlak wiedzie po zboczach wzgórz środkowej Skanii, pośród bujnych, zielonych lasów bukowych, licznych formacji skalnych oraz obfitej flory i fauny. Wędrując lasami wokół zamku Hovdala nad jeziorem Finjasjön, na południe od Hässleholm można odnieść wrażenie, że cofnęło się w czasie do pradawnej puszczy. Planując swoją trasę warto umieścić na niej jedno z jezior w północno-wschodniej Skanii. Otoczone ciemnymi, dziewiczymi lasami, są idealnym miejscem na wypoczynek dla osób szukających spokoju i odosobnienia. Warto też wspiąć się na grzbiet wzgórza Romeleåsen, które uformowało się 150 milionów lat temu i wznosi się na 200 metrów. Prowadzi tam kilka różnych ścieżek. Podążając trasą mija się Romeleklint – drugi najwyższy punkt grzbietu oraz odsłonięty skalisty obszar Järnhatten. Romeleåsen jest domem dla wielu gatunków zwierząt, takich jak daniele i jelenie szlachetne. Na swojej trasie nie można również pominąć Kullatorpet – dobrze zachowanego XIX-wiecznego gospodarstwa, które jest otwarte dla zwiedzających w niektóre weekendy i święta.

ATRAKCJE

Pływanie kajakiem lub kanadyjką. Otoczony z trzech stron Morzem Bałtyckim, usiany jeziorami i poprzecinany meandrującymi potokami, region Skania jest popularnym miejscem wśród kajakarzy. Ci, którzy poszukują cichego, magicznego odludzia, kierują się na północ regionu. Inni kajakiem eksplorują wąskie kanały największego miasta Skanii – Malmö.

Obserwowanie ptaków. Różnorodność ptaków zamieszkujących Skanię jest zdumiewająca. Przebiega tędy najważniejsza europejska trasa ptasich migracji. W okresie migracji z łatwością zaobserwować można tu orły i żurawie.

Odkrywanie Skanii na rowerze. Długie i kręte wiejskie drogi i zapierające dech w piersiach widoki to prawdziwy raj dla rowerzystów. Wybór ścieżek rowerowych w Skanii jest szeroki. Najpopularniejszą spośród nich jest Kattegattleden – najstarsza trasa rowerowa w Szwecji. Kattegattleden biegnie wzdłuż zachodniego wybrzeża, od Helsingborga, jednego z najstarszych i największych miast Skanii, aż do Goteborga, drugiego co do wielkości miasta Szwecji. Na prawie 400 kilometrach szlaku można rozkoszować się wspaniałym widokiem na skaliste wybrzeża, piaszczyste plaże i malownicze wioski. Większość trasy jest wolna od samochodów. Po drodze koniecznie odwiedzić trzeba rezerwat przyrody Kullaberg, zamek Sofiero i park rozrywki Upzone. Wzdłuż trasy nie brakuje też kawiarni, restauracji i opcji zakwaterowania. Na turystów czekają nie tylko pensjonaty i hotele, ale też campingi. Sydostleden – szlak południowo-wschodni.

Legenda atrakcji

atrakcje lądowe
water attraction
bike attraction
food and accommodation