R2. ODKRYWANIE WINDSURFINGU. ZRÓWNOWAŻONY TRANSPORT 1


Mapa trasy transportu

  1. Transport publiczny

Jeśli jesteś osobą dopiero rozpoczynającą przygodę z surfingiem lub nie masz własnego sprzętu, nie stanowi to żadnego problemu, ponieważ we wskazanych miejscach znajduje się wiele wypożyczalni oferujących różnego rodzaju ekwipunek – czasami sprzęt może być wliczony w cenę wykupionego kursu. Przy założeniu wynajmu sprzętu dogodnym środkiem transportu zapewne będzie transport publiczny. Naturalnie w przypadku osób podróżujących z własną deską surfingową i innym sprzętem, przyjazd samochodem jest koniecznością. Zabronione jest przewożenie tego rodzaju sprzętów transportem publicznym.

Malmo, Zatoka Gdańska i Palanga są jedynymi spotami surfingowymi, do których można łatwo dojechać z międzynarodowych lotnisk. Inne wyżej wymienione miejsca również są bardzo atrakcyjne, ale niestety znajdują się znacznie dalej. Warto jednak znaleźć sposób, aby do nich dotrzeć, ponieważ wielu surferów preferuje je ze względu na łapanie dobrych wiatrów.

Wybrzeże Bałtyku nie jest gęsto zaludnione, dlatego też sieć kolejowa nie jest tu tak dobrze rozwinięta jak w niektórych, innych częściach Europy. Autobusy kursują stosunkowo rzadko.  Jednak odległość punktów surfingowych od stacji i przystanków autobusowych zazwyczaj nie jest większa niż 2 km. W Danii i Szwecji transport publiczny może być szczególnie kosztowny. W tych krajach warto podróżować własnym samochodem bądź zdecydować się na wynajem auta – szczególnie w przypadku chęci odwiedzenia kilku spotów. Linie promowe obsługujące kraje południowego Bałtyku są doskonale przystosowane do przewozu samochodów osobowych.

  1. Prywatne auto
  2. Kultura jazdy.

We wszystkich krajach południowego Bałtyku panuje wysoka kultura jazdy, zwłaszcza w Skandynawii i Niemczech. Północne tereny Polski oraz wybrzeża Litwy charakteryzują się stosunkowo bezpieczniejszymi drogami niż na obszarach śródlądowych swoich krajów.

  1. Zasady drogowe.

Na terenach wszystkich krajów niniejszej trasy służby policyjne surowo egzekwują łamanie prawa. W Polsce, Szwecji i na Litwie za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu grożą różnego rodzaju kary oraz grzywny. Przykładowo, w 2017 r. polska policja przeprowadziła około 14 milionów kontroli drogowych mających na celu weryfikację trzeźwości kierowców. Dodatkowo, należy pamiętać, że mandaty za przekroczenie prędkości w powyższych krajach bywają kosztowne.

  1. W celu odbycia podróży w sposób zrównoważony zaleca się podróżować w grupach od 2-5 osób.
  2. Uprzejmość na niemieckich i skandynawskich drogach jest na porządku dziennym. Kierowcy z obcymi tablicami rejestracyjnymi mogą liczyć na wiele cierpliwości i życzliwości ze strony lokalnych kierowców. Sytuacja w Polsce i na Litwie pod tym względem jest nieco gorsza, ale szybko się poprawia.
  3. Ceny benzyny w krajach Południowego Bałtyku nie są wysokie, mogą się różnić między państwami o 20-30%. Opłaty parkingowe przy spotach surfingowych również nie są wysokie, a często parkingi bywają bezpłatne.
  4. Rowery, piesze wędrówki, żeglarstwo itp.

Ścieżki rowerowe występują w każdym kraju niniejszej trasy. Liderami pod względem rozległości tras rowerowych są Dania i Niemcy. Powoli dołącza do nich Szwecja. Również w Polsce i na Litwie warunki dla rowerzystów stają się coraz lepsze. W pobliżu wskazanych miejsc surfingowych jest bardzo dużo atrakcyjnych tras rowerowych.

Organizując swój wyjazd do jednego ze spotów warto nawiązać kontakt z lokalnymi dostawcami, którzy w przypadku chęci wybrania się na wycieczkę rowerową pomogą znaleźć w pobliżu wypożyczalnię rowerów. Popularne są piesze wędrówki po okolicznych parkach narodowych i rezerwatach przyrody. We wszystkich nadbałtyckich krajach istnieją atrakcyjne szlaki turystyczne. Dodatkowo, przy większości jezior oraz na przystaniach możliwe jest wypożyczenie łodzi. Opłaty za łódź bądź kajak zależą od ich rodzaju. W celu sprawdzenia cen najlepiej jest skorzystać z Internetu.

  1. Wynajem i doradztwo w zakresie dostawców zrównoważonego transportu

Wypożyczalnie samochodów są dostępne na wszystkich lotniskach i w większ

R2. ODKRYWANIE WINDSURFINGU. ZRÓWNOWAŻONY TRANSPORT 1

ości miast. Możliwe jest także skorzystanie z oferty firm międzynarodowych, co zapewnia pewność co do ceny i jakości usługi, a także duży wybór pod kątem rozmiaru czy bezpieczeństwa auta. Jednak to lokalni sprzedawcy mogą okazać się mniej kosztowni. Przy wynajmie dowolnego samochodu zalecane jest wykupienie ubezpieczenia od kolizji (CDW).

Najlepszym wyborem na podróż po krajach Południowego Bałtyku będzie małe i ekonomiczne, europejskie auto, mniej szkodliwe dla środowiska. Większość wypożyczalni oferuje samochody zużywające około 5-6 litrów na 100 km. Warto jednak zapytać o bardziej ekonomiczne auta.

Jeśli organizujesz transgraniczną wyprawę nastawioną na windsurfing czy kitesurfing, możliwe jest także przemieszczanie się specjalnym minibusem z innymi surferami, co obniży koszty podróży i pozwoli na dłuższe postoje.

Legenda atrakcji

atrakcje lądowe
water attraction
bike attraction
food and accommodation


https://sbt.ug.edu.pl > Trasy > Podróże z windsurfingiem > R2. ODKRYWANIE WINDSURFINGU. ZRÓWNOWAŻONY TRANSPORT 1